Mantolama Nedir


MANTOLAMA
Binalarda ısı yalıtımı için içten, dıştan ve sandviç duvar olmak üzere 3 farklı yöntem uygulanır.
Isı köprülerinin oluşumunu önlemek ve yalıtımın sürekliliğini sağlamak için yapılan en iyi uygulama mantolama uygulamasıdır.
Dış cephe mantolama uygulaması yapı fiziği açısından en uygun olan ısı yalıtım sistemidir.

Mantolama mevsim şatlarına göre ısı kayıp ve kazançlarını engellemek için bina dış kabuğunun ısı yalıtım malzemeleri ile kaplanmasıdır.
Teknik olarak ise ısı köprüsü oluşturmadan gerekli ısı iletim katsayısına ulaşmak için bina dış yüzeyine yapılan ısı izolasyonudur.

MANTOLAMANIN AVANTAJLARI
Bina dış yüzeyindeki her türlü kiriş, kolon, hatıl vb.. betonarme yapı elemanlarını tamamen yalıtarak ısı köprülerinin oluşmasını engeller.
Binayı dışarıdan bir manto gibi sararak ana malzemede sıcaklık farkları sebebi ile oluşabilecek çatlakları ve hasarları önler.
Dış duvarlarda oluşan yaz kış sıcaklık farkları 5 oC kadar çıkabilmektedir.
Bina dış duvarları dış ortamın tüm etkilerinden korunur.
Yoğuşma riski en aza indirilir.
Hem ısı hem de su yalıtımı sağlar
Tekniğe uygun yapılmış bir mantolama uygulaması %50 ye varan ısı tasarrufu sağlar.
Mantolama yapılmış binalarda ısı dengeli bir şekilde dağıldığı için yoğuşma ve hava akımı olmaz,
bu sayede konforlu bir yaşam alanı elde edilmiş olur.
Yakıt tüketimini azalttığı için çevrenin korunmasına katkı sağlar.
Binanın dış duvarlarında beton içindeki donatıları korozyona karşı koruyarak bina ömrünü uzatır.

MANTOLAMA NERELERE YAPILIR
Binaların dış duvarlarına, çatılarına, toprak temaslı mahallere, katları ayıran döşemelere,
depo garaj gibi ısıtılmayan bölümlere bakan kısımlara ve soğuk hava depolarına mantolama uygulaması yapılabilir.


                        
MANTOLAMA NE KADAR SÜREDE YAPILIR
Mantolama uygulaması orta büyüklükteki bir bina için ortalama 1-4 hafta arasında sürmektedir.
Hava koşulları, binanın büyüklüğü, uygulamada çalışacak personel sayısı bu süreyi olumlu ya da olumsuz etkileyebilmektedir.
Kuvvetli rüzgar, sis ya da yağmurlu hava koşullarında mantolama uygulaması yapılmamalıdır.
En ideal zaman, uygulama yapılacak dış yüzeyin ve ortam sıcaklığının en az +5 oC olduğu dönemdir.

MANTOLAMA SİSTEMLERİ NASIL KORUNUR
Eski binalarda mantolama tatbikatları öncesinde klimaların, antenlerin, tabelaların, çamaşır demirlerinin tümünün sökülmesi gerekmektedir.
Sistemin ana prensibi hiçbir aralık kalmadan cephenin tamamının ısı yalıtım levhaları ile kapanması olduğu için söz konusu unsurların mantolama sonrası cepheye monte edilmemesi çok daha sağlıklı bir karar olacaktır.
Yine eski binalarda daire doğramalarının değiştirilmesi düşünülüyorsa mantolama öncesi bu değişikliğinde yapılması da sistemin zarar görmemesi adına önemli katkı sağlayacaktır.
Bazı binalarda zemin katlar araç otoparkına cephelidir.
Bu tip durumlarda cephe duvarının önüne çiçeklik, çit veya araçlar için lastik bar demirlerinin konması istenmeyen kaza risklerini ortadan kaldıracaktır.
Bina yönetimlerinin mantolama sonrası kat malikleriyle beraber ortak karar alarak ilerleyen dönemlerde de dış cephe ısı yalıtım sistemlerine özel yönetim tedbirleri alınması herkesin ortak çıkarına olacaktır.
Tüm bu tedbirlere rağmen onarım isteyen bir durum söz konusu olduğunda firmamız (TÜRKAR ENERJİ İNŞAAT San Tic Ltd Şti. 0541 344 1 223) ile görüşüp yardım talep etmeniz doğru bir seçim olacaktır.
Yapınızın ömrü ve sizin yaşam alanınızın sağlığı açısından günümüz yapı sektörünün en geçerli çözümü olan dış mantolamanın avantajlarından sonuna kadar
faydalanmanız yine sizin elinizdedir.

Mantolama; xps, taş yünü ya da eps malzemelerinden sağlanan ısı yalıtım levhasının yapıştırma malzemesi ve dübel yardımı ile dış cepheye kaplanmasıdır.
Mantolamanın en önemli esasları da bahsettiğimiz bu malzemeler olarak bilinir.
Peki, neden eps, xps ve taş yünü gibi malzemelere ihtiyaç duyarız ve bu işlemi en iyi şekilde nasıl sağlarız? Biraz bu sorular üzerinde durmaya çalışalım.
Bu sorulara cevap vermeden önce xps, eps ve taş yünü malzemelerini daha yakından tanıyalım.
Xps, eps ve taş yünü gibi maddeler fiziksel açıdan sahip olduğu katı özellikleri ile bilinirler.
Bu tür maddeler, fiziksel koşullardan minimum düzeyde etkilenirler, bu sebeple mantolama tekniğinin olmazsa olmazları olarak da ifade edebiliriz.
Polistren köpük adı verilen malzeme, pentan ve pentana yapı olarak benzeyen gazlar yardımı ile şişirilir. Bu işlem sonrasında xps ve eps gibi malzemeler elde edilir. Bu malzemeleri kısaca sert ve dayanıklı köpük birikimi olarak da ifade edebiliriz.

Xps, eps ve taş yünü, mantolama işleminde kısaca ısı yalıtım levhası olarak adlandırılmaktadır. İnşaatın temel aşamasının ardından dış cephe adı verilen yapı ortaya çıkar.
Dış cepheye doğrudan monte edilen ısı yalıtım levhası, bu sayede cephe ile hava arasında koruma görevi görür.
Zorlu fiziki koşullar, yapılara zamanla zarar verebilir, yapıların dış cephesinde aşınmaya neden olabilir.
Özellikle sıcaklık farklarından oluşan zorlu koşulların verdiği zararın önüne geçebilmek için mantolama tekniği birebirdir, diyebiliriz.
Mantolama, ısı ve ses yalıtımının yanı sıra bu şekilde bir koruma görevi de üstlenmektedir.
Bu özelliklerinden yola çıkarak mantolamayı çok çeşitli bir yapı tekniği olarak da tanımlayabiliriz. Peki, mantolama işlemi tam olarak ne şekilde yapılmaktadır?
Mantolama işlemi için en önemli araçların başında ısı yalıtım levhasının (xps, eps ve taş yünü gibi ) geldiğini az önce belirtmiştik.
Şimdi ısı yalıtım levhasının dış cepheye ne tür şekillerde monte edildiğini ifade etmeye çalışalım. Bunun için genel olarak 2 tür farklı yapı tekniği kullanılmaktadır.
Bunlardan birisi dübel ya da benzeri bir madde ile levhayı dış cepheye monte etmektir, ikincisi ise yapıştırma harcı kullanılarak yapılan monte işlemidir.
Her ikisi de yapıların mantolanması açısından benzer özelliklere sahiptir, bu sebeple iki yöntem arasında temel bir fark söz konusu değildir.

Dübel ya da yapıştırma harcı ile dış cepheye monte edilen levhanın üzeri daha sonra ince sıva harcı ile kaplanır. İnce sıva harcının üzeri de özel file ile kaplanır.
Son olarak da dış cephe boyası ya da farklı dış cephe kaplama maddeleri kullanılabilir. Bu şekilde mantolama işlemi doğru ve başarılı bir biçimde sonlandırılabilir.
Mantolama, özellikle yeni yapılarda en sık kullanılan ısı ve ses yalıtım tekniklerinin başında gelmektedir.

Mantolama, ancak doğru ve düzenli bir biçimde yapıldığı zaman tam verim alınabilir.
Bu sebeple şimdi de doğru bir mantolama tekniğinde olması gereken özellikleri sıralamaya çalışalım. Her şeyden önce mantolama işlemi sırasında hava koşullarının çok önemli olduğunu söylemeliyiz. Özellikle yağmurlu ve karlı günlerde mantolama işlemi yapmak sakıncalı olabilir, özellikle zemin mantolama işlemi esnasında bu tür zamanlara denk getirmemeye çalışmalıyız.
Dikkat etmemiz gereken bir diğer durum da ısı yalıtım levhasının genişliğidir. Isı yalıtım levhasının genişliği temel olarak 2-10 cm arasında değişim göstermektedir.
Bu değişim, ortamın fiziki koşullarından kaynaklanmaktadır. Isı yalıtım levhasının kalınlığı, mantolama işlemi başlamadan önce tüm koşullar göz önünde bulundurularak hesaplanmalıdır.

Mantolama tekniğinin monte edilmesi esnasında iki tür yöntemin kullanıldığını az önce belirtmiştik. Yapıştırıcı yoluyla levhanın dış cepheye monte edilmesi daha sık kullanılan bir yöntemdir.
Bu sebeple bu yöntemin ne şekilde yapıldığını ayrıntılarıyla görmeye çalışalım.
İlk olarak ısı yalıtım levhasının düz ve doğru şekle sahip olduğuna bakmalıyız.
Isı yalıtım levhası doğru bir şekilde hazırlanmışsa levhanın arkasına ve dört tarafına yapıştırıcı sürülmelidir.
Yapıştırıcıyı levhaya sürerken çelik mala ya da benzeri araçlardan yararlanabiliriz.
Bu esnada dikkat etmemiz gereken en önemli hususlardan biri yapıştırıcının yoğunluğudur. Yapıştırıcının levha üzerindeki kalınlığı ortalama 2 cm olmalıdır.
Bu şekilde verimli bir monte işlemi gerçekleşebilir.
Mantolama levhasına yapıştırıcıyı sürerken kenarlara ve ön kısma gelmemesine dikkat edilmelidir. Dübel ya da benzeri araçlar kullanılarak yalıtım levhasının dış cepheye monte edilmesi ise daha farklı bir şekilde yapılmaktadır.
Dübel için açılan özel delikler kullanılarak monte işlemi yapılmaktadır.
Yapıştırma harcı sürülürken yapıştırıcının ısı yalıtım levhası üzerinde ne kadar yer kapladığı da çok önemlidir.
Yapıştırma harcı, ısı yalıtım levhası üzerinde en az %40-45’lik bir alana sahip olmalıdır.
Aksi durumda yapıştırıcının levhayı dış cepheye sağlam bir şekilde sabitlemesi mümkün olmayabilir. Malzemenin ısı yalıtım levhasının yarısını kaplaması, tam verim almanızı sağlayacaktır.
Bu sebeple yapıştırıcıyı yarı yarıya kullanmak daha sağlıklı bir sonuç almanıza vesile olur.
İsterseniz ısı yalıtım levhasının arka yüzünün tamamını yapıştırıcı ile kaplayabilirsiniz.
Ancak bu durumda taşmalara engel olamayabilir, mantolama işleminin ileri safhalarında belli başlı sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

EKB- Nasıl Alınır?
Enerji kimlik belgesi düzenlemek üzere yetki belgesi almış olan ve meslek odalarından alınmış SMM belgesine sahip mühendisler veya mimarlar ya da bünyesinde bu vasıflara haiz mühendis veya mimar bulunduran tüzel kişiler yeni yapılacak olan binalara Enerji Kimlik Belgesi (EKB) vermeye Yetkili Kuruluş sayılır.

Bünyesinde EKB Uzmanı mühendis veya mimar bulunduran Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü tarafından yetkilendirilmiş Enerji Verimlilik Danışmanlık (EVD) Şirketleri, mevcut binalara Enerji Kimlik Belgesi (EKB) vermeye yetkili kuruluş sayılır.

Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü tarafından yetkilendirilmiş Enerji Verimlilik Danışmanlık (EVD) Şirketi olan AVD Enerji Danışmanlık bünyesindeki EKB Uzmanları ve SMM belgesine sahip mühendisler vasıtasıyla hem mevcut hem yeni binalar için Enerji Kimlik Belgesi (EKB) düzenleme hizmetleri sunmaktadır.

EKB almak için bize ulaşabilir, ayrıca mantolama uygulamalarınızda firmamızdan teklif alabilirsiniz ücretsiz enerji kimlik belgesi hizmetinden faydalanabilirsiniz.
Tags:Dış Cephe Mantolama Sistemleri Mantolama Çeşitleri Mantolama Faydaları
Mantolama Nedir,Mantolama Teknik Detayı,