Mutfak Tadilat

Mutfak dizaynı

Bir evin kalbi niteliğindeki mutfakta eşyaların yerleştirilmesi, eşya seçimi ve daha bir sürü konuda seçimlerimiz ile mutfağımıza şekil veririz. Peki, bu düzme işinde nasıl başarılı olabiliriz? Eşyalarımızı neye göre seçmeliyiz?
Sorular ardı ardına sorulurken
Yukarıdaki sorular uzayıp gidecektir. Hemen bir mutfak dizaynı nasıl olmalıdır ona geçelim. Öncelikle eşya seçiminden başlayalım. Mutfağımızda malum kirlenmeler, tozlanmalar ve ıslanmalar kaçınılmazdır. Öncelikle eşyalarımız neme karşı dayanıklı olmalıdır. Örneğin ahşap eşyaların alt kısımlarında, özellikle ayaklarında nem çok tehlikeli olabilmektedir. Dolayısıyla ahşap eşyaları nemden korumamız gerekir. İkinci olarak kirlenmeler canımızı en çok sıkan olay olacaktır. Seçeceğimiz eşyalar kolay temizlenebilen maddelerden olmalıdır. Tozlanmalarda ise tozu hemen gösteren ve bize anında temizleme imkânı sunan, gerekirse parlak eşyaları seçmeliyiz.
Yerleşim nasıl olmalıdır?
Evlerimizde mutfaklarımızı döşerken en büyük problem ise yerleşim planı olmaktadır. Mutfaklarımıza eşya alırken eşyalarımız boyut olarak küçük ve işlev olarak oldukça büyük olmalıdır. Eşyalarınız yerleştirilirken mükemmel bir mutfak dizaynı olmasını istiyorsanız eşyalarınız arasındaki alanda hareketiniz için yeterli alan kalmalıdır. Örneğin masayı iyice duvara yanaştırıp insanlara oturmak için dar alan bırakmamanız, çok ortada koyup gelip geçmeye engel teşkil etmemeniz gerekir.
Eşyalarınız gerek renk, gerekse desen olarak birbirlerini tamamlar nitelikte olmalıdır. Bunu tek renk seçimi yerine farklı iki renk grubu ile de başarabilirsiniz. Örneğin mutfağınızda sadece kırmızı ve beyaz renklere yer verip diğer renkleri kullanmayabilirsiniz.
Evin her bölümünde olduğu gibi mutfaklarımızda da dekorasyona oldukça önem vermekteyiz. Özellikle ev hanımlarının oldukça dikkat ettikleri mutfak dekorasyonu mutfağın kullanışlı olmasını ve gösterişli olmasını da etkilemektedir. Kadınların en çok beğendikleri mutfak çeşitleri arasında yer alan köşe tipi mutfaklar, desenli mutfak modelleri ve bambu mutfak modelleridir.
Köşe Tipi Mutfak Modelleri
Mutfağınızda büyük bir alan oluşturarak çok daha kullanışlı olmasını sağlayan köşe tipi mutfaklar L ve U tipi olarak da değişmektedir. Mutfağınızın büyüklüğüne göre seçeceğiniz her iki tip de mutfağınızda çok daha modern bir görüntü meydana getirecekler. Dolapların oldukça düzenli ve biçimli yerleşmiş olduğu bu mutfak modelleri mutfağınızda ferah bir alan sunacaktır.
Desenli Mutfak Modelleri
Mutfağınızın sıkıcı ve basıcı havasını değiştirecek olan desenli mutfak modelleri özellikle siyah ve beyaz renklerle çok daha net ve temiz bir hava katmaktadır. Mutfak dolapları nızdaki desenler ile mutfağınızın eğlenceli ve sevimli görünmesini sağlayan bu modeller aynı zamanda çok da gösterişli bir mutfak sunmaktadır.
1
2
3
4
5
6
7
8