Kat Karşılığı İnşaat

Kat Karşılığı İnşaatEski yapıların yıkılması şehrin imar planları gereğince yapıların artık şehir merkezlerinden uzak yerleşimin yeni geliştiği bölgelerde kat karşılığı inşaat oldukça tercih edilen bir yöntemdir. Yapılaşmanın yeni başladığı boş arsa ve arazilerin çoğunlukta bulunduğu yerlerde bu yöntem daha çok kullanılmaktadır.
Oldukça sıkça başvurulan bir yöntem olması nedeni ile bazı sorunlarında beraberinde getirmektedir. Arsa sahibinin inşaat yapma gücü olmadığı için ya da yapmak istemediği için genelde kolay bir yol olarak arsa bir müteahhitte verilir ve arsanı değeri kadar yapılan inşaattan kendine bir pay verilmesini ister. 
Genellikle bu şekilde yapılan kat karşılığı inşaat gerekli kurallara uyulmadığı takdirde büyük sorunlara ve maddi kayıplara neden olmaktadır. 
Kat Karşılığı İnşaat Sözleşmesi En büyük sorunlardan bir tanesi arsanın müteahhit e devredilmesidir. Arsanın müteahhit e devredilmesi sonunda müteahhit arsanın tüm kullanım haklarına sahip olur ve bunun sonucunda kimi durumda inşaat bitmeden satış vaadi yapar ya da bitmemiş inşaatın satışını gerçekleştirir ve bunun sonucunda inşaat yarım kalır ve büyük sorunlar yaşanır. 
Bu sorunların oluşmasını engellemek için borçlar kanununda da yer alan 355 - 371 maddelerine istinaden yapılan kat karşılığı inşaat sözleşmesi yapılmalıdır. 
Noter onaylı ve inşaat ile ilgili tüm bilgilerin ayrıntılı bir şekilde yer aldığı, inşaatın başlangıç ve bitiş tarihlerinin açıkça belirtildiği sözleşme taraflar arasında imzalanıp noter tarafından onaylatılmalı dır.Konut Projelerinde Proje Önemi

Konut projelerinde proje bazında plan oluşturmak oldukça önemlidir. 
Müşterilerin konutları henüz plan aşamasına görüp değerlendirebilmesi, peyzaj mimarlarının boş alanları, yol genişliği dış cephe genişliği gibi ayrıntıları hesap edip düzenleştirmeli bu hesap kriterlerine göre yapabilmesi için, konut projelerinde proje önemi çok fazladır.

Başarılı bir şekilde projesi hesap edilmiş ve kağıda hatta minyatürlere işlenmiş konutların projeleri sayesinde yapılacak yapıların pek çok alanı dört farklı cepheden kolayca görülebilir, izdüşümleri alınabilir, proje çok daha sağlıklı bir şekilde hayata geçirilebilir. 
Özellikle site gibi pek çok binanın iç içe konumlanacağı yapılarda, boş alanların maksimum düzeyde kullanılması, yapıların en iyi kalitede oluşturulması için, konut projelerinde proje önemi daha da artmaktadır.

Başarılı bir mimarın çizdiği ve başarılı bir inşaat mühendisinin hesapladığı konut projesi ile müşteriler satın alacakları evleri daha proje alanındayken görme fırsatına erişip, proje hakkında fikir sahibi olabilirler. 
Ayrıca, projenin çevre düzenlemesini yapacak, varsa havuz, park gibi sosyal alanlarını dekore edecek peyzaj mimarlarının tamamlanacak proje ile arta kalan boş hacimleri hesap edip, proje yapım aşamasındayken çevre düzenlemelerini yapmaları sağlanabilir. 
Böylelikle, proje mümkün olan en kısa sürede tamamlanır. Konut projelerinde proje önemi bu yönüyle de ortaya konulmaktadır.İnşaat mühendislerinin projeyi en iyi şekilde hesap edip, sütunların projeyi taşıyıp, taşımayacağı. 
Dış cephe kalınlığı, aks, kiriş gibi ölçülerin tam hesaplanması, projenin netliği ile sağlamlık kazanmaktadır.